ZAWARCIE MAŁŻEŃSTWA PRZEZ CUDZOZIEMCA
🕜 2 minuty czytania
Zdarza się, że cudzoziemiec chce wstąpić w związek małżeński z obywatelem RP na terenie Polski. Małżeństwo takie może zostać zawarte w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego, jednak potrzebny jest do tego specjalny dokument wydany przez państwo pochodzenia cudzoziemca lub przez sąd powszechny.
Po dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym cudzoziemiec może zawrzeć małżeństwo za granicą należy zwrócić się do właściwej w sprawach stanu cywilnego instytucji w kraju pochodzenia lub placówki dyplomatycznej znajdującej się na terenie Polski.
W sytuacji jednak, kiedy dany kraj (np. Indie, Grecja czy Ukraina) nie wydaje takiego dokumentu, a obywatel tego państwa chciałby zawrzeć małżeństwo z obywatelem RP przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego w Polsce, musi w jego miejsce uzyskać prawomocne postanowienie sądu o zwolnieniu cudzoziemca z obowiązku przedłożenia dokumentu niezbędnego do zawarcia małżeństwa w Polsce zgodnie z prawem ojczystym.
Sądem właściwym w sprawie uzyskania zwolnienia jest sąd rejonowy (wydział rodzinny i nieletnich) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca w Polsce, a w przypadku braku miejsca zamieszkania ‒ sąd właściwy dla miejsca pobytu cudzoziemca.
Potrzebne dokumenty
Wymagane jest, aby cudzoziemiec złożył:
oryginał odpisu aktu urodzenia z tłumaczeniem na język polski;
kopię paszportu z danymi osobowymi;
dokument potwierdzający stan cywilny;
zaświadczenie konsulatu o niewydawaniu zaświadczeń;
potwierdzenie uiszczenia opłaty;
dokumenty, na które wnioskodawca powołuje się we wniosku o uzyskanie zwolnienia.
Uwaga! Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym muszą zostać załączone do wniosku wraz z tłumaczeniem przysięgłym. Do wniosku nie należy załączać oryginałów a jedynie kopie poświadczone za zgodność z oryginałem przez pełnomocnika występującego w sprawie lub przez notariusza. Tylko tłumaczenie załączamy do wniosku w oryginale.
Uwaga! Wniosek składamy do Sądu w dwóch egzemplarzach – dla Sądu i dla Uczestnika.
Okres oczekiwania na wydanie postanowienia
Po złożeniu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami, sąd sprawdza dokumentację pod względem formalnym. Jeżeli nie zawiera braków, wyznacza termin rozprawy, na którą muszą stawić się przyszli małżonkowie w celu ich przesłuchania. Cała procedura trwa kilka miesięcy.
Na długość rozpatrywania takich wniosków wpływ mają okoliczności wynikające z danej sprawy, m.in. prawa kraju, z którego pochodzi cudzoziemiec.
Po odbyciu się rozprawy Sąd wydaje postanowienie o zwolnieniu cudzoziemca z obowiązku przedłożenia dokumentu niezbędnego do zawarcia małżeństwa w Polsce zgodnie z prawem ojczystym. Po uprawomocnieniu się postanowienia należy uzyskać jego odpis ze stwierdzeniem prawomocności, a następnie złożyć ten dokument w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie ma odbyć się ceremonia.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.
Niniejszy wpis zawiera najbardziej przydatne i ogólne informacje na temat omawianego zagadnienia prawnego. Wpis nie stanowi porady prawnej, ani nie stanowi rozwiązania konkretnej sprawy bądź problemu prawnego. Nawet, jeśli Twoja sytuacja jest bardzo podobna to szczegóły mogą wpływać na rodzaj postępowania i działania prawnego. Z tego względu swoją indywidualną sytuację prawną i faktyczną zawsze należy skonsultować z adwokatem.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej,
umów się na konsultację.